Przewodnik po samochodowych olejach silnikowych

Regularne sprawdzanie poziomu oleju jest ważne i pozwala zapobiec przyspieszonemu zużyciu silnika.

Dlaczego należy regularnie sprawdzać poziom oleju?

Wraz z upływem czasu parametry oleju silnikowego ulegają pogorszeniu. Gdy to następuje, traci on skuteczność i nie w pełni chroni silnik. Oprócz smarowania części silnika, zadaniem oleju jest uporanie się z niewielkimi ilościami wody, która tworzy się podczas ogrzewania i chłodzenia się silnika oraz zbieranie pyłu i kurzu dostających się do silnika przez system wtrysku powietrza. Ponadto olej neutralizuje kwasy powstające w wyniku reakcji wody z innymi zanieczyszczeniami.

Podczas eksploatacji samochodu następuje stały wzrost poziomu zanieczyszczenia oleju silnikowego. Filtr oleju oczyszcza olej z cząsteczek zanieczyszczeń. Mimo to po pewnym czasie olej zaczyna ulegać degradacji (utlenienie i gęstnienie). Wówczas olej nie jest w stanie optymalnie spełniać swojej roli i konieczna jest jego wymiana.

Olej należy wymienić zanim osiągnięty poziom zanieczyszczenia zacznie grozić uszkodzeniem silnika. Ponieważ określenie poziomu zanieczyszczenia oleju może być bardzo trudne, producenci pojazdów podają zalecaną częstotliwość wymiany oleju. Zalecenia te są zależne od roku produkcji, marki oraz modelu samochodu.

Kiedy należy sprawdzać poziom oleju?

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzanie poziomu oleju co tydzień – zgodnie z zaleceniami większości producentów samochodów. Jeśli poziom oleju spada od oznaczenia najwyższego do najniższego poziomu po przejechaniu mniej niż 1600 km, należy przeprowadzić kontrolę silnika. Zużycie oleju zależy od modelu pojazdu oraz od stylu jazdy.

W jaki sposób sprawdzać i uzupełniać poziom oleju:

Należy przygotować:

  • Czystą ścierkę lub szmatę
  • Opakowanie oleju silnikowego (należy sprawdź, który olej jest właściwy dla Twojego samochodu)
  • Lejek
Krok 1 – Zaparkować pojazd na równej powierzchni
Zaparkować samochód na równej powierzchni, wyłączyć silnik i odczekać 3–4 minuty, aż olej spłynie do miski olejowej.

Krok 2 – Wyczyścić bagnet
Należy upewnić się, że silnik ostygł. Wyjąć wskaźnik poziomu oleju (bagnet) i wytrzeć go szmatką, a następnie umieścić go z powrotem na miejsce.

Krok 3 – Sprawdzić poziom oleju
Wyjąć ponownie bagnet i sprawdzić poziom oleju. Prawidłowe wskazanie poziomu oleju powinno znajdować się pomiędzy znacznikiem poziomu maksymalnego i minimalnego. Jeśli znajduje się bliżej poziomu minimalnego, należy dolać oleju.

Krok 4 – Uzupełnić poziom oleju
Jeśli wymagane jest dolanie oleju, należy włożyć bagnet z powrotem i zdjąć pokrywę wlewu oleju. Wlać powoli niewielką ilość oleju (najlepiej korzystając z lejka).
Odczekać 60 sekund, aby ustabilizował się poziom oleju, a następnie ponownie powtórzyć wcześniej opisane czynności sprawdzania poziomu oleju. W razie potrzeby wlać więcej oleju i zamknąć korek wlewu.

Sprawdzanie poziomu oleju i jego uzupełnianie w wyraźny sposób pomaga uchronić silnik przed uszkodzeniem i nadmiernym zużyciem. Jednak najważniejszą rzeczą, którą można zrobić w celu zapewnienia najlepszego możliwego stanu silnika samochodu, jest wymiana oleju silnikowego i filtra w samochodzie.

Nasza instrukcja przedstawi jak to zrobić krok po kroku.

Co to jest lepkość oleju i jakie ma znaczenie?

Lepkość jest miarą oporu przepływu cieczy. Im olej jest gęstszy (wysoki wskaźnik lepkość), tym wolniej przepływa. Większość dostępnych obecnie olejów to oleje „uniwersalne”, co oznacza, że mają one charakterystykę dwóch klas lepkości (tj. 10W-40 itp.). W przypadku oznaczenia 10W-40 wartość 10W (W – zima / winter) po prostu oznacza, że olej musi odznaczać się określoną maksymalną lepkością lub przepływem w niskiej temperaturze. Im wartość „W” jest niższa, tym lepiej olej sprawdza się w niskiej temperaturze.

Wartość 40 w oznaczeniu 10W-40 po prostu oznacza, że olej spełnia określone parametry lepkości w temperaturze 100°C. Jest to stała wartość graniczna i wszystkie oleje z oznaczeniem kończącym się wartością 40 muszą spełniać te limity. Czyli im niższa wartość, tym olej jest rzadszy: na przykład olej o wartości 30 jest rzadszy od oleju o wartości 40 w temperaturze 100°C.

Co to znaczy i co należy zrobić, gdy zapali się kontrolka oleju?

Kontrolka oleju może zaświecić się z wielu różnych powodów. Z reguły powodem jest niski poziom oleju, ale również może to być awaria pompy oleju, czy awaria czujnika ciśnienia oleju lub zablokowanie układu olejowego.

Jeśli kontrolka zaświeci podczas jazdy, należy jak najszybciej bezpiecznie zjechać z drogi i wyłączyć silnik. Dalsza eksploatacja silnika przy niskim ciśnieniu oleju może spowodować jego poważne uszkodzenie.

Dowiedz się wiecej o
Mobil 1™


Z toru wyścigowego na drogę

Poznaj kierowców

Dobierz właściwy olej do samochodu osobowego


Pobierz rekomendację
Gdzie kupisz Mobil 1™?Znajdź najbliższego dystrybutora