Olej silnikowy o niższej lepkości pozwala na większą oszczędność

Syntetyczny olej silnikowy o niskiej lepkości szybciej zaczyna działać, dzięki czemu łatwiej dociera do poszczególnych wymagających smarowanoa części silnika, obniżając poziom tarcia w porównaniu do konwencjonalnego oleju mineralnego, dzięki czemu silnik pracuje wydajniej.

Wydajność nowoczesnych silników samochodowych sięga 15–20%, natomiast strata energii paliwa kształtuje się na poziomie 85% i jest spowodowana tarciem w silniku, oporem toczenia kół, hamowaniem i pracą skrzyni biegów. Straty na skutek tarcia wewnątrz silnika stanowią jeden z głównych aspektów pochłaniania energii a olej syntetyczny ogranicza te straty. Im mniej energii zużywane jest na skutek tarcia i uwalniane w formie ciepła, tym więcej energii można przekazać do napędzania kół. Olej syntetyczny, taki jak Mobil 1, sprawia, że każdy litr paliwa wystarcza na dłużej, co oznacza większe oszczędności.

12 przydatnych porad, które pozwolą zmniejszyć zużycie paliwa

Styl jazdy

 • Płynna jazda – Przyspieszanie stopniowe i zwracanie uwagę na sytuację na drodze, pozwoli uniknąć niepotrzebnego hamowania.
 • Wyłączanie silnika – Unikajmy pozostawiania włączonego silnika w przypadku dłuższego postoju.
 • Nie nadużywanie hamulców – Częste i gwałtowne hamowanie prowadzi do zwiększenia zużycia paliwa, szybszego zużywania się klocków hamulcowych oraz może spowodować uszkodzenie układu hamulcowego.
 • Unikanie jazdy na luzie – przy zmniejszaniu prędkość, zwolnijmy pedał gazu, ale nie zmieniajmy biegu na luz. Zamiast tego warto stosować hamowanie silnikiem i standardowe hamowanie. Nie należy jeździć na luzie; jazda na biegu jałowym powoduje zużywanie większej ilości paliwa niż jazda na biegu z zamkniętą przepustnicą.
 • Używanie hamulca ręcznego – Na wzniesieniu nie należy używać pedału sprzęgła i pedału przyspieszenia do utrzymania samochodu w miejscu – zamiast tego zalecane jest korzystanie z hamulca ręcznego.
 • Planowanie podróż – Tam gdzie jest to możliwe, korzystajmy z autostrad i dróg o małym natężeniu ruchu. Samochód zużywa najmniej paliwa, jadąc ze stałą prędkością.

Stan samochodu

 • Sprawdzajmy ciśnienie w kołach – Niewystarczająco napompowane koła mają większą powierzchnię styku z podłożem, co zwiększa tarcie, do pokonania którego silnik będzie musiał zaangażować więcej energii.
 • Sprawdzajmy zbieżność kół – Nieprawidłowo ustawione koła mają podobny wpływ na zużycie paliwa, jak niewystarczająco napompowane koła; powodują zwiększenie tarcia, do pokonania którego silnik będzie musiał zaangażować więcej energii.
 • Zmniejszajmy obciążenie – Należy usunąć z samochodu wszystkie niepotrzebne rzeczy. Każde 50 kg obciążenia może zwiększyć zużycie paliwa o około 2%.
 • Ograniczajmy opór aerodynamiczny – Warto pamiętać o zamykaniu okien i szyberdachu podczas jazdy.
 • Relingi i bagażniki dachowe również zwiększają opór powietrza co powoduje zwiększenie zużycia paliwa. Jeśli są niepotrzebne, należy je zdemontować. Jeśli jednak są potrzebne, bagaż należy spakować w przemyślany sposób tak, aby ograniczyć opór.
 • Sprawdzajmy filtra powietrza – Jeśli filtr jest stary i brudny, będzie ograniczał dopływ powietrza do silnika i w rezultacie silnik będzie pracował gorzej oraz wzrośnie zużycie paliwa. Wymiana filtra jest prosta i tania.
 • Zastosuj olej syntetyczny – Mobil 1 może być stosowany we wszystkich samochodach i jest dostępny w różnych klasach, do silników o wysokich przebiegach oraz do stosowania w ekstremalnych warunkach.

Dowiedz się wiecej o
Mobil 1™


Z toru wyścigowego na drogę

Poznaj kierowców

Dobierz właściwy olej do samochodu osobowego


Pobierz rekomendację
Gdzie kupisz Mobil 1™?Znajdź najbliższego dystrybutora