Kalendarz czynności związanych z eksploatacją samochodu

Wysoka temperatura upalnego lata czy mróz zimą poddają koła i silnik samochodu ciężkiej próbie, a przecież te elementy nieustannie muszą pracować płynnie, wydajnie i niezawodnie.

Podczas każdego wyjazdu najważniejszą sprawą jest komfort i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Pamiętaj o stosowaniu się do wskazówek dotyczących regularnych czynności serwisowych, jak również zaplanuj odpowiednio każdy swój wyjazd. Zabierz ze sobą odpowiednią ilość żywności i wody, pamiętaj o częstych odpoczynkach oraz prowadź samochód pamiętając o innych użytkownikach drogi.

Jeśli Twój samochód jest wyposażony w komputer pokładowy, korzystaj z niego w celu przeanalizowania swojego stylu jazdy i popracuj nad jego doskonaleniem. Mocne hamowanie i gwałtowne przyspieszanie jest nie tylko nieprzyjemne i męczące dla pasażerów, ale również niekorzystnie wpływa na silnik oraz skutkuje znacznie wyższym zużyciem paliwa. Zapoznaj się z naszymi 12 przydatnymi poradami, które pomogą zmniejszyć zużycie paliwa.

Jazda zimą

Dla kierowców, którzy jeżdżą samochodami zimą, a szczególnie w temperaturach poniżej zera, odpowiedni typ oleju syntetycznego ma kluczowe znaczenie. Oprócz naszych ogólnych zaleceń rozważ następujące wskazówki przy przygotowywaniu samochodu na dłuższe wyjazdy w ekstremalnych warunkach pogodowych:

 • Zaplanuj podróż i sprawdź pogodę przed wyjazdem, aby nic Cię nie zaskoczyło
 • Silniki zużywają zimą więcej oleju – pamiętaj o posiadaniu w samochodzie dodatkowego opakowania oleju na dolewkę
 • Śnieg, śnieg z deszczem i lód może szybko ograniczyć widoczność. Napełnij zbiornik na płyn do spryskiwaczy zimowym płynem niezamarzającym
 • Ciśnienie w oponach w przypadku niskich temperatur powinno być nieco wyższe niż w normalnych warunkach. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach nie tylko skutkuje wyższym zużyciem paliwa, ale również może utrudniać panowanie nad samochodem
 • Zabierz ze sobą ciepłą odzież, łopatę oraz koc, jak również żywność i napoje. Jeśli utkniesz, będziesz przygotowany

Jazda latem

Dla kierowców jeżdżącym w letnich warunkach najważniejsze jest zużycie paliwa. Ludzie latem z reguły pokonują większe odległości i nawet niewielkie zmiany w zużyciu paliwa będą miały istotny wpływ na koszty. Jednak ważne są również inne kwestie, dlatego zanim wyruszysz w podróż:

 • Upewnij się, że w układzie chłodzenia samochodu znajduje się odpowiednia ilość płynu chłodzącego o odpowiednich parametrach
 • Sprawdź wycieraczki przedniej szyby i w razie potrzeby wymień je
 • Napełnij zbiornik płynu do spryskiwaczy letnim płynem
 • Sprawdź filtr powietrza i przeciwpyłkowy - w razie potrzeby wymień je
 • Umyj dokładnie samochód, nawoskuj karoserię i wyczyść wnętrze
 • Sprawdź opony, hamulce i amortyzatory, wymień je w razie potrzeby

Dowiedz się wiecej o
Mobil 1™


Z toru wyścigowego na drogę

Poznaj kierowców

Dobierz właściwy olej do samochodu osobowego


Pobierz rekomendację
Gdzie kupisz Mobil 1™?Znajdź najbliższego dystrybutora