Oleje syntetyczne a mineralne

Zadania oleju silnikowego

Silnik to skomplikowane urządzenie z setkami ruchomych części, które pracują w szerokim zakresie temperatur i pod różnorodnymi obciążeniami. Wybrany olej musi radzić sobie w takich warunkach pracy i chronić silnik przed zużyciem, korozją i gromadzeniem się osadów i szlamu.

Na czym polega różnica pomiędzy olejem mineralnym a syntetycznym?

Oleje mineralne powstają z rafinacji ropy naftowej. Natomiast syntetyczne oleje silnikowe (w pełni syntetyczne lub syntetyczne) powstały w laboratorium.

Oleje syntetyczne są nie tylko rafinowane, ale również destylowane, oczyszczane i rozkładane na podstawowe molekuły. Następnie są przetwarzane i ulepszane za pomocą dodatków tak, aby zapewnić lepszą ochronę silnika przed zużyciem, ekstremalnymi temperaturami oraz tworzeniem się osadów. Proces ich produkcji polega nie tylko na usunięciu większej ilości zanieczyszczeń z ropy naftowej, ale również umożliwia odpowiednie dostosowanie każdej molekuły olejów do wymagań nowoczesnych silników. To dzięki zmodernizowanym molekułom zapewniają wyższy poziom ochrony i lepsze osiągi oraz umożliwiają sprawniejszą pracę silnika przez dłuższy okres eksploatacji.

Jakie korzyści wiążą się ze stosowaniem oleju syntetycznego?

Pomaga w utrzymaniu silnika w czystości

Olej krążący w silniku wyłapuje cząsteczki zanieczyszczeń. Z czasem w konwencjonalnych olejach mogą tworzyć się osady, które negatywnie wpływają na pracę silnika i ostatecznie skracają jego żywotność. Syntetyczne oleje silnikowe, w porównaniu do olejów mineralnych, lepiej radzą sobie z zanieczyszczeniami i chronią przed ich powstawaniem, co zapobiega tworzeniu się osadów w silniku.

Oferuje wyższy poziom ochrony przeciwzużyciowej silnika

Ruchome elementy silnika są w ciągłym kontakcie ze sobą i poruszają się z dużą prędkością. W ekstremalnych warunkach pracy silnika jego części mogą ulec zużyciu i uszkodzeniu. Twój olej silnikowy stanowi barierę ochronną pomiędzy tymi elementami. Gdy mineralne oleje silnikowe ulegają degradacji termicznej, ich zdolność do zabezpieczania silnika przez zużyciem obniża się. Natomiast oleje syntetyczne zachowują większą odporność na degradację i lepsze właściwości w zakresie ochrony przed zużyciem przez znacznie dłuższy okres, wydłużając w ten sposób żywotność silnika.

Lepszy przepływ w niskich temperaturach

Gdy samochód stoi przez jakiś czas (na przykład w nocy), olej spływa i w chwili uruchomienia silnika zaczyna krążyć w układzie i dociera do najważniejszych punktów smarowania w celu zabezpieczenia przed tarciem. Mineralne oleje potrzebują więcej czasu, aby dotrzeć do tych punktów i zapewnić ich optymalną ochronę.

Podczas niskich temperatur lub w przypadku eksploatacji samochodu w warunkach zimowych, proces dotarcia do wszystkich punktów smarowania jeszcze bardziej się wydłuża. Natomiast syntetyczne oleje o niskiej lepkości są opracowane w taki sposób, aby zachować płynność nawet w najniższych temperaturach, zapewnić smarowanie i ochronę od momentu uruchomienia pojazdu.

Lepsza ochrona w wysokich temperaturach

Temperatura silnika podczas pracy jest bardzo wysoka. Z czasem wysokie temperatury panujące wewnątrz silnika mogą powodować utlenianie lub gęstnienie olejów mineralnych, narażając w ten sposób jednostkę napędową na przyspieszone zużycie. Syntetyczne oleje silnikowe są znacznie odporniejsze na bardzo wysokie temperatury, co jest szczególnie istotne w przypadku eksploatacji samochodu w skrajnych warunkach klimatycznych, np. podczas upałów.

Chroni najważniejsze części turbosprężarki

Aby sprostać wymaganiom konsumentów, producenci samochodów oferują pojazdy wyposażone w mniejsze silniki (w celu ograniczania zużycia paliwa), ale wyposażają silniki w turbosprężarki (w celu zwiększenia ich mocy). Wspominaliśmy już wcześniej, że silniki pracujące w ekstremalnie wysokich temperaturach, mogą powodować szybszy rozkład olejów mineralnych, ale obecne silniki turbodoładowane są jeszcze agresywniejsze. Turbosprężarki mogą pracować z prędkością nawet 200 000 obrotów na minutę, dlatego tak bardzo ważne jest, aby olej silnikowy mógł bardzo szybko dotrzeć do elementów silnika i odpowiednio go nasmarować.

Mineralne oleje mogą szybciej ulec degradacji w takich warunkach, pozostawiając osady na elementach turbosprężarki, co może doprowadzić do awarii. Oleje syntetyczne mogą znacznie lepiej chronić ten element silnika w porównaniu do olejów mineralnych, zapewniając optymalną pracę i zwiększając osiągi silnika.

Dowiedz się więcej o tym, jak nasi inżynierowie i specjaliści tworzą nowe produkty i nieustannie doskonalą gamę produktów ExxonMobil.

Dowiedz się wiecej o
Mobil 1™


Mobil 1 Oleje Silnikowe

Poznaj kierowców

Dobierz właściwy olej do samochodu osobowego


Pobierz rekomendację
Gdzie kupisz Mobil 1™?Znajdź najbliższego dystrybutora