Dlaczego warto wybrać olej syntetyczny?

Oleje silnikowe nie powstają w identyczny sposób. Zapewne już wiesz, że oleje syntetyczne przewyższają oleje mineralne, ale prawdopodobnie nie znasz różnicy między olejami w pełni syntetycznymi a syntetycznymi, czy posiadającymi domieszkę olejów syntetycznych. Jeśli nie znasz, usiądź wygodnie i przeczytaj.

Co to jest olej syntetyczny?

Oleje syntetyczne zapewniają lepszą ochronę przed zużyciem silnika oraz doskonałe działanie w wysokich temperaturach. Zużycie i wysokie temperatury to dwa czynniki, które mogą spowodować degradacje oleju i ograniczenie jego skuteczność. Niższa lepkość oleju syntetycznego eliminuje tarcie w silniku, dzięki czemu silniki zalane olejem syntetycznym odznaczają się lepszymi osiągami (w tym wyższą mocą) i niższym zużyciem paliwa w porównaniu do silników, w których zastosowano olej mineralny.

Rodzaje olejów syntetycznych:

Występują dwa rodzaje oleju syntetycznego: olej w pełni syntetyczny i olej semisyntetyczny. Oto, na czym polega różnica.

  • Olej semi-syntetyczny to mieszanka mineralnych olejów silnikowych i syntetycznych baz olejowych. Wyobraź sobie filiżankę napełnioną w połowie kawą bezkofeinową i w połowie klasyczną kawą. Dzięki dodatkowi syntetycznych baz olejowych uzyskujemy lepsze parametry i wyższy poziom ochrony niż w przypadku stosowania samego mineralnego oleju.
  • W pełni syntetyczny olej nie zawiera olejów mineralnych. W jego skład wchodzą syntetyczna baza olejowa oraz pakiet dodatków uszlachetniających, które poprawiają właściwości oleju i oferują doskonałą ochronę silnika. Ta mieszanina doskonałej jakości olejów bazowych i dodatków uszlachetniających pomaga zabezpieczyć silnik przed zużyciem, utrzymać elementy silnika w czystości, zapewnia swobodny przepływ, odpowiednią lepkość, ochronę przed korozją i mniejsze tarcie.

W rezultacie otrzymujemy środek smarny, który pozostaje płynny oraz pompowalny w szerokim zakresie temperatur i różnych warunkach pracy silnika. Ponadto, oleje syntetyczne są również trwalsze i bardziej odporne – dzięki czemu wymiana oleju wymagana jest rzadziej.

Dowiedz się wiecej o
Mobil 1™


Mobil 1 Oleje Silnikowe

Poznaj kierowców

Dobierz właściwy olej do samochodu osobowego


Pobierz rekomendację
Gdzie kupisz Mobil 1™?Znajdź najbliższego dystrybutora